1000 TL Üzeri Alışverinizde Kargo Ücretsiz
1000 TL Üzeri Alışverinizde Kargo Ücretsiz
  0549 652 78 79
Para Birimi Seçimi

İş Eldiveni Seçim Kılavuzu

İş Eldiveni Seçerken Dikkat edilmesi Gerekenler


İş kazalarının minimuma inmesi için kullanılan ve riskli çalışma ortamlarında güvenli koruma sağlayan ekipmanların başında iş eldivenleri geliyor. Çünkü iş sürecinde en çok kullanılan vücut organlarından biri eldir. Ellerinizin sağlığını korumak ve el yaralanmalarının önüne geçmek için iş ortamına uygun iş eldiveni seçimi yapmalısınız. Araştırmalara göre çoğu iş yerlerinde iş eldiveni kullanımı görülmüyor. Fakat bu eldivenlerin önemi, ellerin havasız ve nemsiz kaldığı dönemlerde el kazalarının artması ile ortaya çıkıyor.

Burada önemli olan, hangi iş sektöründe çalışıyor iseniz, o sektöre uygun iş eldiveni çeşidi tercih etmenizdir. Eğer çalışma ortamınız ile uyumlu olmayan bir eldiven seçimi yaparsanız, koruyuculuğu çok yüksek olmayacaktır.

İş Eldiveni Çeşitleri

Çalıştığınız iş ortamına göre farklı eldiven çeşitleri bulunuyor. Bu eldivenleri doğru kullanım alanlarında tercih ettiğiniz takdirde yüksek koruyuculuğa sahip olabilirsiniz. Hem iş hayatında hem de günlük yaşantımızda her adımımızda kullandığımız ellerimizin sağlığı için mutlaka iş eldiveni kullanın. Peki iş eldiveni çeşitleri nelerdir?

1.    Mekanik Risklere Karşı Koruyan İş Eldiveni: EN 388 - 2016

EN 388 – 2016 standartlarına uygun şekilde üretilen ve mekanik risklere karşı koruyan iş eldivenleri, kendi içerisinde 5 ayrı mekanik strese karşı koruma sağlar. Bu 5 ayrı kod; aşınmaya, kesilmeye, yırtılmaya, delinmeye ve ISO kesilmeye karşı direnç olarak maddeleniyor. Bu kodların 0-4 arasında dereceleri vardır ve bu derecelere göre direncin yüksekliği anlaşılır. Tüm bu dereceler ve dirençler ise eldiven üzerinde yer alır.

2.    Termal Tehlikelere Karşı Koruyan İş Eldiveni: EN 407

Termal tehlikelere karşı koruma sağlayan iş eldivenleri, özellikle yüksek ısıya ve yangına karşı koruma sağlar. EN 407 standartlarına uygun olan bu eldiven, kendi içerisinde 6 farklı kod ile alınır. Bu kodlar; tutuşmaya karşı direnç, termal ısısı ve konvektif ısı direnci, radyant ısı direnci, erimiş metalden gelen küçük ve büyük sıçramalara olan direnç olarak maddelenir. Sıcaklığa karşı koruma sağlamasının yanında bu iş eldiveninin aşınmaya ve yırtılmaya karşı da direnç sağlaması gerekir.

3.    Kimyasallara ve Mikroorganizmalara Karşı Koruyan İş Eldiveni: EN 374 – 2016

Bu eldivenler ise EN 374 standardına uygun olarak üretilir ve kullanıma sunulur. Asıl koruma mekanizması kimyasallar ve mikroorganizmalardır. Kimyasal madde geçirgenliği direnci, nüfuz etme direnci ve kimyasal maddelere bozunmaya karşı direnç gibi 5 farklı şekilde maddelenir. EN 374 standartlarına göre ise tehlikeli kimyasal maddeler 18 ayrı madde şeklinde listelenmiştir. Bu iş eldivenleri de bu 18 ayrı tehlikeli maddeye karşı koruma sağlar.

4.    Radyasyon ve Radyoaktif Kirlenmeye Karşı Koruyan İş Eldiveni: EN 421

Sürekli radyasyona ve radyoaktif kirlenmeye maruz kalan kişiler için biçilmiş kaftan olan ve su geçirmeyen iş eldivenleri, EN 421 standartlarına uygundur. İyonlaştırıcı radyasyon koruması için eldivenlerin belirli miktarda kurşun içermesi gerekiyor. Bu iş eldiveni kurşun dengesine uyumludur.

5.      Soğuğa Karşı Koruyan İş Eldiveni: EN 511- 1999

Soğuk ortamlarda çalışan, -50 derecede iş gören kişiler için üretilen iş eldiveni, EN 511 standartlarına uygun olarak üretilmiştir. Konvektif soğuğa karşı direnç, soğuk temas direnci ve su geçirgenliği olmak üzere 3 ana başlıkta koruma sağlar.

Sizler de farklı türlerde koruma sağlayan iş eldivenlerinden çalışma ortamınıza uygun olanı seçim yapın ve ellerinizin sağlığını her daim güvence altına alın. İş kazalarının sona ermesi adına tüm sektörlerde iş eldivenlerinin kullanımı yüksek derecede önemlidir. Teknik özelliklerine ve kalitesine dikkat ederek eldiven seçiminizi yapabilirsiniz.

 

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.